Шановні члени та партнери нашої асоціації!
Сьогодні, 9-го грудня 2021 року, вступив в дію Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік», в якому експортне мито на металобрухт було вчергове збільшене, на цей раз до 180 євро/т. Доволі дивний спосіб, адже до чого тут бюджет – не зрозуміло. Та, мабуть, іншого способу підвищення мита законодавці та Президент не бачили. При цьому це вже п’ята спроба регулювання ринку таким чином, починаючи з 2016 року. П’ять разів за п’ять років!Я в якості Президента Української асоціації вторинних металів завжди виступав проти упередженого та хаотичного адміністративного регулювання операцій з металобрухтом. Але всі наші аргументи, пропозиції та зауваження ігноруються, а рішення приймаються на основі сумнівних та маніпулятивних показників та тверджень. Нагадаю лише, що в 2015 році при ставці мита 10 євро/т українські підприємства зібрали 4,6 млн. т металобрухту, при цьому на металургійні підприємства було поставлено 3,0 млн. т, а в 2020, при ставці мита 58 євро/т, заготівля впала до 3,1 млн. т, а постачання металургам – до 2,8 млн. т. І це при потенціалі брухтозаготівельної галузі 5-7 млн. т щорічно!
Саме це показав поточний рік, коли ставка мита не стала на заваді зовнішній ціновій кон’юнктурі.
За даними 11 місяців 2021 року ситуація на українському ринку змінилася кардинально. В порівнянні з аналогічним періодом попереднього року суттєво збільшилася заготівля металобрухту – зростання на 36,6% (було заготовлено близько 3,78 млн. т), і відповідно, постачання на металургійні комбінати – зростання на 17,3% (до 3,05 млн. т.). Заявлені потреби українських металургів в металобрухті протягом звітного періоду були забезпечені повністю, з перевищенням на 11,7%, а обсяги запасів металобрухту зросли до рекордних величин в 150-155 тис. т.
Брухтозаготівельна галузь показала свій потенціал, наситила внутрішній ринок та змогла суттєво наростити обсяги експорту. Надходження від експорту металобрухту за 11 місяців поточного року також суттєво зросли. Лише від сплати експортного мита до бюджету було перераховано більше 860 млн. грн (31,8 млн. євро), а обсяги валютної виручки становили 211,9 млн. USD.
На жаль, всі ці показники не були враховані при прийнятті рішення про чергове підвищення ставки експортного мита. Також була проігнорована моя пропозиція щодо введення ставки на рівні 20% від митної вартості металобрухту.
Що ж, рішення прийняте і нам з цим жити. Тому можу зробити лише прогноз на наступні 5 років:
- Обсяги брухтозаготівлі знизяться до необхідних металургам та ливарникам
- Надходження від експорту та експортного мита будуть мізерними, зростуть обсяги тіньового експорту
- Галузь втратить біля 5 тисяч робітників, інвестиції скоротяться до мінімуму
- Державні підприємства недоотримають надходжень від реалізації металобрухту як мінімум на ставку експортного мита, тобто 180 євро/т
- Виникне реальний, а не удаваний дефіцит металобрухту на внутрішньому ринку
- Торгівельні партнери України будуть використовувати ставку мита як аргумент при введенні додаткових заборон, обмежень та підвищення мит на металопродукцію українського походження.
Все ж сподіваюсь, що через деякий час переможе здоровий глузд і будуть прийняті рішення, направлені на збалансований розвиток всіх галузей виробництва в Україні.
З повагою, В. Бублей